Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İBB İştiraki Şehir Hatları, Deniz Dolmuşu Hizmetine Başladı

İBB İştiraki Şehir Hatları, Deniz Dolmuşu Hizmetine Başladı

haberci haberci -

İstanbul’da Deniz Ulaşımında Yeni Dönem

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Şehir Hatları, Deniz Taksilerin ardından Deniz Dolmuşu hizmetini hayata geçirdi. Haliç Tersanesi’nde düzenlenen törene İmamoğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş ve Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney de katıldı.

Deniz Dolmuşları İstanbul’un Ulaşımına Yenilik Getiriyor

2024 Mart ayında 7 adetlik dolmuş üretimine başlayan Şehir Hatları, üretimini tamamladığı 3 adet deniz dolmuşunu törenle denize indirdi. 3 adet deniz dolmuşunun üretimi tamamlanırken, 4’üncünün inşa çalışmalarında ise son aşamaya gelindi.

Eylül ayında üretimlerinin bitmesi planlanan deniz dolmuşlarının, İstinye-Küçüksu ve Beykoz-Sarıyer hatlarında sefer yapması planlanıyor. Deniz Dolmuşların ilk seferlerini 15 Temmuz 2024’de İstinye-Küçüksu arasında yapılacağı öğrenilirken ücretlendirme ise Şehir Hatları normal yolcu tarifesi ile aynı olacak.

Çevreci ve Tasarruflu Ulaşım İçin Yeni Adımlar

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, deniz dolmuşlarının İstanbul’un hızlı ve çevreci ulaşım stratejilerinde önemli bir rol oynayacağını belirtti. Yüksek kapasiteli vapur hatlarının yerine daha az yakıt tüketimi ve tasarruf sağlayan deniz dolmuşlarının İstanbul’un geleceği için önemli adımlar olduğunu vurguladı.

İmamoğlu, yapılan yatırımların İstanbul’un toplu taşımasında çevreci ve sürdürülebilir bir döneme yönelik olduğunu ve deniz ulaşımının etkin rol alması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Deniz dolmuşlarıyla birlikte düşük yoğunluklu hatlarda da hizmetin başlayacağını söyleyen İmamoğlu, yapılan yatırımların İstanbul’un ulaşımında çok başka bir döneme yürüyüşünü temsil ettiğini ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir