Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dr. Koray Erdoğan’dan saç ekim sonrasına dair öneriler

Dr. Koray Erdoğan’dan saç ekim sonrasına dair öneriler

admin admin -

Dr. Koray Erdoğan’dan saç ekim sonrasına dair öneriler

 

Saç ekimi, operasyon sonrası süreç açısından en rahat estetik müdahalelerden biri. Öyle ki, isterseniz aynı gün işe geri dönebilirsiniz. Fakat elbette operasyon ertesi dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bunları saç ekim cerrahı Dr. Koray Erdoğan’a sorduk.

 

 

***

 

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin en çok merak ettikleri konulardan biri de operasyon sonrası süreç.  “İşlemden sonra ne yapmalıyım? Nelere dikkat etmeliyim? Ne zaman yeniden duş alabilirim, dışarı çıkabilirim?” gibi sorular, saç ekimi yaptırmayı düşünenlerin aklını kurcalıyor.

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz ASMED Özel Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Koray Erdoğan,  hastaların işlemden hemen sonra günlük hayatına, rutin işlerine dönmesine engel bir durum olmadığını, sadece bazı noktalara dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Dr. Koray Erdoğan, “Günlük olağan aktiviteleriniz açısından saç ekim operasyonunun kısıtlayıcı bir yanı yok. Eğer çok mecbursanız aynı gün bile işe dönebilirsiniz. Ancak tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi saç ekiminde de ameliyat sonrası uyulması gereken bazı kurallar var” dedi. Dr. Erdoğan, hastaların  normalde 2-5 gün arasında dinlenmelerini tavsiye ettiğini belirterek, özellikle fiziki kuvvet harcatan spor faaliyetlerinde bulunmamaları, eğer fiziki çaba gösterdikleri bir işte çalışıyorlarsa, izin almaları gerektiğini bildirdi. Dr. Erdoğan uyarı ve tavsiyelerini şöyle sıraladı:

“Hastaların başlarını yazın güneşten korumaları önemli. 15 gün boyunca günde 2 saatten fazla güneş ışığına maruz kalmamaları gerekiyor. Ancak bunun için şapka takmak yeterli. Bu arada sık yıkanmalı ve başın fazla terlemesine izin vermemeliler. Yaklaşık üç hafta sonra spor yapmaya başlayabilirler. Burada tek endişemiz solaryum olabilir. Hastalarımızın en az 2-3 ay solaryuma girmelerini istemiyoruz.”

Dr. Koray Erdoğan saç ekimi işlemi yaptırıldığının hiç belli olmaması için ise 10 güne ihtiyaç olduğunu belirtti. 10’uncu günde verici yani başın arka bölgesinin tamamen düzeleceğini söyleyen Dr. Erdoğan ekim yapılan bölgede de kabuklanmaların bu sürede sona ereceğini ve böylece saçın kısa olması dışında saç ektirildiğine dair bir emarenin kalmayacağını kaydetti.  

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir